Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 5577189



*

nr 557 7189


Brickor

3 st. pläter/nysilver


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2008
kl 18:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/12 23:01:20 1      100 kr
7/12 20:17:48 2      Vinnande bud
8/12 17:33:52 3      200 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
  • 6589 Bägare
    5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt:..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:47
  • 6590 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm,..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:14
  • 6603 Bestick
    12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:59
  • 6443 Bestick
    silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:10
  • 6650 Bestickuppsätt..
    silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt:..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:51
  • 6595 Burk
    glas med silverlock, fornnordisk dekor. Längd: 20 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:14




Ladda ner broschyr